Historia Tarota

Historia Tarota

Historia Tarota

Historia tarota jest niezwykła i pełna tajemnic. Jego pochodzenie owiane jest tajemnicą i do końca nie jest jasne. Teorii jest wiele, jednak jak dotąd, nikt nie potrafił udokumentować dokładnego czasu i miejsca powstania kart tarota. Pochodzenie alegorycznych wizerunków tarota intryguje i zastanawia historyków i okultystów od dawna. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z przełomu XIV i XV wieku. Czasy, w których znano już zwyczajne karty do gry zwane naib. Środowiska okultystyczne doszukują się początków Tarota w starożytnym Egipcie, skąd dotarł do Europy wraz z Cyganami.

Początkowo karty drukowano w Marsylii, później w innych miastach Francji, a także w Hiszpanii i Szwajcarii, nazwano je Tarotem Marsylskim. Właśnie w połowie XVII wieku, kiedy to powstała najsłynniejsza wśród tarocistów talia Tarota Marsylskiego, diametralnie zmieniono ikonografię kart. Co to znaczy? Pojawiły się na nich liczne symbole astrologiczne, kabalistyczne oraz alchemiczne. Od tej chwili, karty Tarota zaczęły przybierać najrozmaitsze kształty. Mimo trudności w ustaleniu miejsca i czasu powstania Tarota, wszyscy eksperci mówią zgodnie o tym, że ma on w sobie niezwykłą i magiczną siłę.
W Europie w XIII-XIV wieku Tarot był początkowo używany w celach rozrywkowych, czyli do hazardowej gry zwanej ronfa, jednak wróżbici dość szybko zaczęli używać go do przepowiadania.

Niezależnie od zmieniających się na przestrzeni wieków malowideł, symboli oraz szat graficznych, niezmienną pozostała ich siła i energia, jaką Tarot przekazuje zarówno wróżbitom, jak i samym pytającym. To właśnie pytający szukają odpowiedzi i wskazówki. Do dziś Tarot budzi respekt, a niekiedy i lęk przed tymi, którzy nie zgłębili tajemnicy życia. Nie jest to potrzebne, gdyż Tarot przestrzega przed tym, co niebezpieczne i ryzykowne. Podsuwa najlepsze dla nas rozwiązania. Karty tarota w rękach rzetelnego i utalentowanego tarocisty potrafi wskazać drogę, dzięki której otworzymy się na radość i spełnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + nineteen =