Arkana Wielkie

Arkana Wielkie

Arkana Wielkie, to grupa kart talii tarota. Autorem terminu arkana wielkie jest Jean-Baptiste Pitois. Karty te tworzą grupę kart oznaczonych cyframi rzymskimi i przedstawiają ścieżkę duchowego oświecenia, wykorzystując w tym celu symbole archetypowe.

Każda karta ma inne, wyjątkowe znaczenie. Wielkie Arkana to zbiór 22 archetypowych sytuacji, postaci i ról, jakich doświadczają ludzie w swojej życiowej wędrówce, której celem, jak twierdzą mistycy i ezoterycy jest oświecenie duszy. Zaczynając od karty Głupca oznaczonego numerem 0, poszukiwacz podąża za kartami poprzez kolejne stadia rozwoju aż do karty Świat o numerze 21. Każda z kart, użyta jako narzędzie duchowego rozwoju, ma określone znaczenie i każda reprezentuje zarówno stany wewnętrzne, jak i sytuacje zewnętrzne.

Jak już wspomnieliśmy karty są ponumerowane i mają indywidualne znaczenie. Każda z kart tarota wskazuje na różne stany umysłowe, emocjonalne i duchowe człowieka. Wielkie Arkana nazywa się inaczej atutami. Poszczególne karty ukazują nasze wewnętrzne i zewnętrzne doświadczenia.

• 0 Głupiec – karta ukazuje młodą osobę, która dopiero wyrusza w świat, jednak nie ma do końca sprecyzowanego celu. Wizerunek Głupca zmieniał się na przestrzeni lat.

• I Mag – karta znana również jako Kuglarz, Czarownik i Magik. Prezentuje osobę dążącą do poznania prawdy o istocie duszy i materii za sprawą zgromadzonych artefaktów.

• II Kapłanka – karta znana także jako Papieżyca i Arcykapłanka. Reprezentuje w nas mądrość, intuicję, skrywane emocje, każe nam zwrócić swoją uwagę na przeczucia i sny.

• III Cesarzowa – karta znana też jako Władczyni. Cesarzowa wydaje się być bardziej rzeczywista i bardziej przystępna dla człowieka niż tajemnicza Kapłanka.

• IV Cesarz – inaczej Władca, Imperator. Karta przedstawiana jest najczęściej pod postacią władcy, zasiadającego na tronie, jest symbolem władcy i autorytetu ojcowskiego. Patronuje takim cechom jak rozsądek, odpowiedzialność oraz dojrzałość.

• V Arcykapłan – karta znana także jako Kapłan, Papież, Hierofant ukazana jest pod postacią mężczyzny ubranego w szatę, przypominającą habit. Arcykapłan uosabia autorytet moralny i duchowy, pewien konserwatyzm poglądów, ale i doświadczenie życiowe oraz dostojeństwo.

• VI Kochankowie – para kochanków, połączonych w miłosnym uścisku. Karta nie odnosi się tylko do związków miłosnych, ale do wszelkich relacji międzyludzkich. Patronuje kwestiom związanym z uczuciami, emocjami i relacjami międzyludzkimi.

• VII Rydwan – inaczej Wóz Triumfalny i Pojazd Ozyrysa. Karta Rydwan ukazuje postać woźnicy, kierującego końmi o różnej maści. Przedstawia kogoś energicznego, wytrwałego, zawdzięczającego sobie swoje osiągnięcia oraz nastawionego na sukces.

• VIII Moc – znana także jako Siła, reprezentuje siłę ciała i męstwo ducha. W znaczeniu symbolicznym uosabia kobiecość, która kształtuje siłę mężczyzny.

• IX Pustelnik – karta znana również jako Eremita, ukazuje najczęściej starego mężczyznę, ubranego w szatę, przypominającą mnisi habit, z twarzą przysłoniętą kapturem. Symbolika tej karty to poszukiwanie prawdy w oparciu o własne możliwości umysłowe.

• X Koło fortuny – karta zwana również Koło Losu, Koło Szczęścia. Symbolika tej karty mówi o powtarzalności procesów zachodzących w świecie. Nie wszystko dzieje się zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

• XI Sprawiedliwość – wskazuje na dobry moment, by uporządkować swoje życie, dokonać pewnego rodzaju bilansu. Kartę tę określa się także mianem Praworządności, Równowagi.

• XII Wisielec – karta znana także jako Zawieszony. Przedstawia człowieka wiszącego do góry nogami. Wisielec to karta bezruchu. Zewnętrznie nie dzieje się nic, jednak wewnątrz dzieje się bardzo dużo.

• XIII Śmierć – zwykle Śmierć w Tarocie wygląda na kartę mroczną i złą. Najczęściej przedstawia postać kościotrupa z kosą. Czasami Śmierć zyskuje bardziej ludzką twarz, ale zarys kości widoczny jest pod jej skórą, a oczy są martwe i puste.

• XIV Umiarkowanie – znana jest także jako Równowaga, Umiar lub Powściągliwość. Przedstawia postać uskrzydlonej kobiety, przelewa wodę z jednego dzbana do drugiego.

• XV Diabeł – na tej karcie widnieje Szatan w postaci skrzydlatego demona zła. Diabeł to pan świata fizycznego, symbol naszych skłonności do zdobywania i gromadzenia dóbr materialnych, czy też schlebiania naszej próżności.

• XVI Wieża – tradycyjnie przedstawia najczęściej płonącą wieżę, obracającą się stopniowo w ruinę. Dlaczego budzi lęk? Gdyż mówi o nagłych i gwałtownych zmianach. Strach przed taką potężną transformacją jest ogromny.

• XVII Gwiazda – przedstawia nagą kobietę, która nalewa wodę z dwóch dzbanów. Karta emanuje łagodnością, spokojem i ciepłem. wskazuje na niezwykły okres w życiu.

• XVIII Księżyc – inne nazwy to Zmierzch lub Mrok. Księżyc ma wiele znaczeń, w dużej mierze odnosi się do poznania ludzkiej psychiki.
• XIX Słońce – ukazuje świat rozświetlony promieniami słońca. To jedna z najbardziej pozytywnych kart. W rozkładzie kart potrafi osłabiać wpływ tych negatywnych, znajdujących się obok niej.

• XX Sąd Ostateczny – karta znana również jako Sąd i Zmartwychwstanie. Jest zapowiedzią, że podróż, w którą wyruszył Głupiec, zbliża się ku końcowi. Karta Sąd Ostateczny, może prowadzić ku wyzwoleniu i wewnętrznej przemianie.

• XXI Świat – karta wieńcząca Arkana Wielkie, nazywana jest też Wszechświatem, albo Koroną Magów w Tarocie Egipskim. Symbolizuje zakończenie i nowy początek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen + 1 =